Významný krajinný prvek podle § 3 odst. 1 písm. b) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny je ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotná část krajiny utvářející její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability. Významnými krajinnými prvky jsou lesy, rašeliniště, vodní toky, rybníky, jezera, údolní nivy. Dále jsou jimi jiné části krajiny, které zaregistruje podle § 6 orgán ochrany přírody jako významný krajinný prvek, zejména mokřady, stepní trávníky, remízy, meze, trvalé travní plochy, naleziště nerostů a zkamenělin, umělé i přirozené skalní útvary, výchozy a odkryvy a území, na nichž probíhá přírodě blízká obnova těžbou narušeného území podle plánu nebo dokumentace uvedených v § 4 odst. 6. Mohou jimi být i cenné plochy porostů sídelních útvarů včetně historických zahrad a parků.
Dle § 4 odst. 2 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny jsou významné krajinné prvky chráněny před poškozováním a ničením. Využívají se pouze tak, aby nebyla narušena jejich obnova a nedošlo k ohrožení nebo oslabení jejich stabilizační funkce. K zásahům, které by mohly vést k poškození nebo zničení významného krajinného prvku nebo ohrožení nebo oslabení jeho ekologicko-stabilizační funkce, si musí ten, kdo takové zásahy zamýšlí, opatřit souhlas orgánu ochrany přírody. Mezi takové zásahy patří zejména umisťování staveb, pozemkové úpravy, změny druhu nebo způsobu využití pozemků, výstavba lesních cest, budování lesních melioračních systémů, odvodňování pozemků, úpravy vodních toků a nádrží a těžba nerostů. Podrobnosti ochrany významných krajinných prvků stanoví Ministerstvo životního prostředí vyhláškou.
Žádost je oprávněn podat ten, kdo zamýšlí provádět zásah do území.
Pro získání závazného stanoviska k zásahu do VKP musí žadatel podat žádost.
Žádost musí obsahovat:
a) jméno a adresu žadatele (je vhodné uvést i telefon pro případné doplnění nejasností)
b) datum narození nebo IČO
c) specifikace zásahu (jaký zásah bude v území prováděn)
d) upřesnění lokality (popis)
e) předpokládané ovlivnění (jakým způsobem zásah ovlivní významný krajinný prvek
f) mapa lokality se zákresem ovlivnění VKP
g) podpis, případně razítko investora
Řízení je zahájeno na základě podnětu, kterým je žádost investora nebo jeho zástupce.
Žádost je možno poslat poštou na adresu :
Městský úřad Otrokovice
odbor životního prostředí
Náměstí 3. května 1340
765 02, Otrokovice
nebo podat na podatelně Městského úřadu Otrokovice
Městský úřad Otrokovice, odbor životního prostředí, oddělení ochrany přírody a krajiny.
V oddělení ochrany přírody a krajiny žádost vyřizuje Mgr. Muchová, dveře č.208, Úřední hodiny: pondělí a středa 8.00 – 17.00 hod. Polední přestávka 11.30 – 12.30 hod.
K žádosti o závazné stanovisko k zásahu do VKP je nutno doložit – mapku se zákresem ovlivnění VKP.
Bez poplatku.
Obvyklá lhůta pro vyřízení žádosti o zásah do VKP je 30 dnů, ve složitějších případech 60 dnů od doručení na MěÚ Otrokovice, odbor životního prostředí. Lhůta pro případné odvolání je 15 dnů od vydání rozhodnutí Zásah do VKP může investor uskutečnit až po nabytí právní moci rozhodnutí.
--- Neuvedeno ---
--- Neuvedeno ---
--- Neuvedeno ---
- Zákon 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (§4)
- Vyhláška 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona 114/1992 Sb.
- Zákon č.500/2004 Sb., o správním řízení
- Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích
--- Neuvedeno ---
--- Neuvedeno ---