Zřízení nového, úprava stávajícího nebo rušení stávajícího komunikačního připojení je možné uskutečnit pouze po vydání platného rozhodnutí silničního správního úřadu, tj. Městského úřadu Otrokovice, odboru dopravně-správního, oddělení silničního hospodářství.
Rozhodnutí o komunikačním připojení se vydává dle ust. § 10 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
Ten, kdo chce zřídit, upravit nebo zrušit komunikační připojení nebo jeho právní zástupce.
Pro zřízení nového, úpravu stávajícího nebo zrušení stávajícího komunikačního připojení je nutno vést správní řízení a toto řízení ukončit rozhodnutím (kladným).
Pro vydání kladného rozhodnutí je dále nutný souhlas vlastníka pozemní komunikace, na niž se žadatel chce připojit, a souhlas příslušného orgánu Policie ČR (Dopravního inspektorátu Zlín), tj. dotčený orgán.
Žádost o vydání povolení komunikačního připojení si může žadatel vyzvednout osobně na Městském úřadě Otrokovice, odboru dopravně-správním, oddělení silničního hospodářství (budova č. 3 MěÚ, naproti KB) nebo ji lze najít na webových stránkách města Otrokovice: www.otrokovice.cz › Městský úřad › odbory a oddělení › dopravně-správní › oddělení silničního hospodářství › přehled formulářů › silniční správní úřad - žádost o vydání komunikačního připojení.
Městský úřad Otrokovice, nám. 3. května 1340, 765 02 Otrokovice
Odbor dopravně-správní, oddělení silničního hospodářství, budova č. 3 MěÚ, 1. etáž, kancelář č. 212.
Pondělí, středa: 08.00 – 11.30 hod., 12.30 – 17.00 hod.
Libo Svobodník, e-mail: svobodnik@muotrokovice.cz, tel. 577 680 286
Přílohy k žádosti:
1. přehledný technický situační výkres řešeného sjezdu (z projektové dokumentace, ve vhodném měřítku, formát max. A3), vč. přesných kót a rozhledového trojúhelníku,
2. výkres technického řešení (ve vhodném měřítku, formát max.A3), příčný a podélný řez napojením,
3. jednoduchá technická zpráva,
4. pokud se nejedná o připojení RD přiložit dále: návrh dopravní obsluhy uvnitř připojované nemovitosti (nakládání, skládání, parkování, výpočet parkovacích stání + stání pro držitele ZTP),
5. všechny přílohy předložit ve 3. vyhotovení.
V případě potřeby si správní orgán od žadatele vyžádá doložení další podkladů nezbytných pro vydání rozhodnutí.
Vydání povolení k připojení sousední nemovitosti na silnici II. nebo III. třídy anebo na místní komunikaci podléhá ve smyslu zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů a podle Sazebníku správních poplatků položky č. 36 písm. c) správnímu poplatku ve výši 500 Kč.
Způsob úhrady:
1) platba v hotovosti v pokladnách Městského úřadu Otrokovice, tj. na základě přípisu odboru dopravně-správního
Hlavní pokladna (budova č. 1, kanc. č. 224)
Pondělí, středa: 08.00 – 12.30 hod., 13.30 – 17.00 hod.
Úterý, čtvrtek: 08.00 – 11.30 hod.
Příjmová pokladna (budova č. 2, kanc. č. 113)
Pondělí, středa: 08.00 – 11.30 hod., 12.30 – 17.00 hod.
Úterý, pátek: 08.00 - 11.30 hod.
2) bezhotovostně na účet města: 19-122921/0100
s uvedením variabilního symbolu: 923
Pro správní orgán platí lhůty stanovené zákonem č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Vlastník dotčené pozemní komunikace (popř. majetkový správce).
--- Neuvedeno ---
--- Neuvedeno ---
Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (§ 10).
Vyhláška č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (§ 11 a násl.).
Proti rozhodnutí může účastník řízení podat odvolání nejpozději do 15 dnů ode dne jeho oznámení ke Krajskému úřadu Zlínského kraje, odboru dopravy a silničního hospodářství prostřednictvím odboru dopravně-správního, oddělení silničního hospodářství. Odvolání se podává s potřebným počtem stejnopisů tak, aby jeden stejnopis zůstal správnímu orgánu a aby každý účastník dostal jeden stejnopis. Nepodá-li účastník potřebný počet stejnopisů, vyhotoví je na jeho náklady Městský úřad Otrokovice. Včas podané odvolání má odkladný účinek. Odvolání jen proti odůvodnění rozhodnutí je nepřípustné.
Lhůta k podání odvolání se počítá ode dne následujícího po dni, kdy bylo rozhodnutí účastníku oznámeno (doručeno). Připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejbližší pracovní den (ust. § 40 odst. 1 písm. a) a c) správního řádu). Odvolání musí mít náležitosti stanovené v ust. § 37 odst. 2 správního řádu a musí obsahovat údaje o tom, proti kterému rozhodnutí směřuje, v jaké rozsahu ho napadá a v čem je spatřován rozpor s právními předpisy nebo nesprávnost rozhodnutí nebo řízení, jež mu předcházelo.
Pokud nebylo předmětné rozhodnutí doručeno přímo do vlastních rukou, ale ve smyslu ust. § 24 odst. 1 správního řádu bylo uloženo, potom se za den doručení považuje desátý den od tohoto uložení, nikoli až následné faktické převzetí rozhodnutí po uplynutí této desetidenní lhůty. V tomto případě se lhůta pro případné podání odvolání nepočítá od faktického převzetí předmětného rozhodnutí účastníkem řízení, ale už jedenáctého dne od uložení písemnosti.
V případě zřízení nového, úpravy stávajícího nebo zrušení stávajícího komunikačního připojení bez vydání platného rozhodnutí se fyzická osoba dopouští přestupku dle ust. § 42a odst. 1 písm. f) zák. č. 13/1997 Sb., a právnická nebo podnikající osoba se dopouští správního deliktu dle ust. § 42b odst. 1 písm. f) zák. č. 13/1997 Sb. a lze jim uložit pokutu až do výše 300.000 Kč.